New Orleans


História

New Orleans bolo založené v roku 1718 Francúzmi, bolo francúzskou kolóniou, časťou Spojených štátov sa stalo v roku 1803. Mesto bolo pomenované po vojvodovi Orleánskom. New Orleans prevzalo elementy z mnohých kultúr a vytvorilo si svoju vlastnú kultúru. Potom sa mesto rýchlo rozrástlo s prílevom Američanov, Francúzov, Kreolov a Afričanov. Neskôr prišli boli Íri, Nemci a Taliani. Hlavné komoditné plodiny boli cukor a bavlna,  boli pestované s otrockou prácou na veľkých plantážach mimo mesta.
budova v New Orleans

Pamiatky

Francúzska štvrť, alebo Vieux Carré, bola pôvodným New Orleans. Krásne domy v tejto štvrti, so svojimi dvormi a terasami, s vysokými stropmi a veľkými oknami, boli navrhnuté aby poskytovali pohodlie v horúcom podnebí. Aby ste preskúmali toto mesto, je potrebné pochopiť jedinečný systém udávania smeru, ktorý je spojený s riekou Mississippi.

Pozoruhodnými turistickými atrakciami v štvrti sú Bourbon Street, Jackson Square, katedrála sv. Louisa, francúzsky trh a Conservation Hall. Vo francúzskej štvrti je stará mincovňa New Orleans, bývalá pobočka mincovne Spojených štátov, ktorá teraz funguje ako múzeum, múzeum a výskumné stredisko umenia a artefaktov týkajúcich sa dejín New Orleans.

Jedlo

Ak ste v New Orleans, dajte si café au lait – kávu s mliekom, k tomu beignet, ľahké pečivo posypané cukrom. Ak je pondelok a čas obeda, vyskúšajte červenú fazuľu s ryžou, je to pondelková tradícia tohto mesta. Okrem toho vyskúšajte aj varené raky, len pamätajte, že jedenie krabov nie je práve elegantnou záležitosťou, často musí byť stôl pokrytý novinami. Ďalšou špecialitou je gumbo, ktoré sa jedáva ako polievka, alebo s ryžou ako hlavné jedlo. Slovo gumbo pochádza z afrického slova pre ibištek jedlý, zeleninu používanú na zahustenie gumba. Zaujímavosťou je aj polievka z aligátora a koláč z raka.
francouzská čtvrť

Hudba a festivaly

New Orleans je rodiskom jazzu a bluesu. Zistíte, že je tu veľmi veľa malých jazzových klubov, napríklad na Bourbon Street vo Francúzskej štvrti. Na jar Festival jazzu a kultúrneho dedičstva. Budete počuť všetko od jednotlivých huslistov až po veľké jazzové kapely, pouličných aj známych umelcov.