Kŕčové žily a spôsoby ich liečby

Lekármi a zdravotníkmi nazývané varixy, ktoré väčšina z nás pozná ako kŕčové žily, sú ochorením trápiacim veľké množstvo ľudí. Veľa z nás si myslí, že tento zdravotný problém sa týka iba starších ľudí, to však nie je pravda. Čoraz častejšie sa stáva, že tento zdravotný problém trápi aj mladého človeka, ktorý nie je v dôchodkovom veku. Zväčša si ani nemusíte všimnúť to, že kŕčové žily máte, až pokým vás nezačnú bolieť alebo nezačnete pociťovať iné príznaky.

Systém žíl v tele

Medzi prvé náznaky toho, že máte nejaký problém s vašimi žilami, zaraďujeme hlavne opuchnutie, oťaženie, iné sfarbenie pokožky, objavenie kožných ekzémov, vredov, vyrážok, alebo v pokročilejšom štádiu aj bolesti a voľným okom viditeľné navretie žíl. Dôvodom vzniku varixov sú teda okrem vyššieho veku aj iné faktory, kam patrí napríklad genetika, sedavá práca, tesné oblečenie, tehotenstvo, užívanie antikoncepcie, nadváha, fajčenie, málo pohybu a rôzne iné dôvody. Pokiaľ už tento zdravotný problém máte, nezúfajte, pretože v súčasnosti existuje niekoľko účinných spôsobov, prostredníctvom ktorých sa dajú kŕčové žily riešiť.

Kŕčové žily

Podľa toho, aký závažný je váš problém s kŕčovými žilami, vám lekár odporučí tú správnu metódu liečenia. Jedným zo základných spôsobov, akým sa dajú varixy na nohách liečiť sú kompresívne pančuchy, prípadne keď sa nachádzajú takéto problematické žily na inom mieste, dá sa zohnať aj kompresívne oblečenie. Okrem toho existujú aj iné spôsoby liečenia kŕčových žíl, napríklad určité vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi. V tých najhorších prípadoch sa realizujú aj lekárske zákroky a operácie, ktoré odstraňujú ťažkosti so žilami. Ide najmä o liečbu laserom, sklerotizáciou, rádiofrekvenciou alebo iným chirurgickým zákrokom. K tomu, aby ste takémuto zdravotnému problému v budúcnosti predchádzali, by ste nemali príliš často a dlho sedieť, ale občas sa popri práci aj postaviť, nenosiť obtiahnuté oblečenie, nekupovať si topánky a obuv s moc vysokými opätkami, zvýšiť pohyb, piť dostatočné množstvo tekutín a jesť vyváženú stravu.