Typy strešných krytín – alebo čo dať na strechu


Strešná krytina plechová
Táto krytina sa vyrába z plechových pásov alebo sa vyrazia pomocou šablóny jednotlivé škridlové tvary, alebo sa vylisujú veľkoformátové dielce, ktoré sa potom na streche spájajú. Používajú sa zliatiny ocele s ďalšími kovmi, ako je napríklad titán alebo zinok. Výsledná krytina sa potom ešte ochráni špeciálnym farebným lakom. Ako plechová krytina sa používa tiež hliník. Výhodou je veľká tvarová rozmanitosť a nízka hmotnosť. Nevýhodou potom je menšia životnosť a hlučnosť. Životnosť u oceľového plechu je 60 rokov, u hliníku je to až 100 rokov.
 staré domy
Strešná krytina z pálenej tašky
Jedná sa o tradičnú skladanú krytinu, ktorá sa vyrába z vypálenej keramickej hmoty. Jej prednosťou je množstvo tvarov a farieb, stálofarebnosť, pevnosť a povrch môže byť ražný alebo glazovaný. Výhodou môže byť aj vysoký tepelný odpor, dobré akumulačné a zvukovo izolačné vlastnosti. Sklon strechy je odporúčaný na 22 až 30 stupňov. Hmotnosť krytiny je 40 až 50 kg na meter a životnosť až 100 rokov.
 
Strešná krytina z asfaltového šindľa
Jedná sa o asfaltový pás s vnútornou nosnou vložkou a rôznou povrchovou úpravou. Môže mať tvar aj strešnej tašky. Hodí sa pre minimálny sklon tašky 7 stupňov. Je vhodná pre krovy s nižšou nosnosťou a pre atypické alebo členité strechy. Výhodou je jej nízka hmotnosť a jednoduchosť inštalácie. Nevýhodou je nižšia požiarna odolnosť a výkyvy v kvalite. Životnosť sa uvádza do 50 rokov.
 barevná střecha
Strešná krytina z betónovej tašky
S technologickým vylepšovaním betónu sa začala vyrábať aj betónová strešná krytina. Výhodou betónovej tašky je jej pevnosť, nižšia cena ako u keramických škridiel, väčší výber farieb. Možno použiť na strechy so sklonom už 17 stupňov a niekedy aj 7 až 12 stupňov. Životnosť tejto strechy je 80 rokov.
 břidlicové střechy
Strešná krytina z bridlice
Ide o ušľachtilý prírodný materiál, ktorý sa dá štípať, rezať a vŕtať. Má vysokú mechanickú pevnosť a pružnosť. Je odolná proti poveternostným vplyvom, mrazuvzdorná a nehorľavá. Vďaka rozmanitosti tvarov ju možno použiť takmer na akýkoľvek tvar strechy.