Kde a ako si ľudia želajú bývať


Kúpiť si dnes zámok, stredovekú tvrdzu alebo dokonca malý hrad nie je nijako zložité. Na otázku, v akom type domu by najradšej bývali, zámok neuviedol ani jediný respondent z viac ako päťsto oslovených. A ako prieskum dopadol?
 polorozpadlý dům
1)      Rodinný dom preferujú predovšetkým ľudia vo veku 36 až 55 rokov a tí, ktorí bývajú mimo veľké mestá a na dedine. Necelá pätina ľudí z hlavného mesta a veľkých miest, preferujú vlastný byt. Slováci sú skromní, aj čo sa týka rozlohy bytu alebo domu. Väčšina z nich netúži po priestranných nehnuteľnostiach s veľkým množstvom izieb. Ideálny byt alebo dom by mal mať rozlohu 80 až 150 metrov štvorcových s miestnosťami 3 + 1 alebo 4 + 1. Nehnuteľnosti s piatimi a viac izbami si želajú mladí medzi 18 a 35 rokmi veku.
 ulice s domy
2)      Rozdelené domácnosti, kedy každý z manželov má svoju vlastnú miestnosť a po nociach sa chodia navštevovať, na Slovensku nie je príliš bežné. Naproste väčšine Slovákov by stačila jedna spoločná spálňa, kuchyňa a obývačka. Prekvapivo by sa uspokojili aj s jednou kúpeľňou, ale toalety by mali radšej dve, pre sa vyslovilo 38 percent ľudí.
 
3)      Medzi vysnívané vybavenie, ktoré aktuálne ľudia nemajú, patria solárne panely na streche, vyhrievaná podlaha, krb alebo krbové kachle, tepelné čerpadlo a šatňa. Záhradu chce mať 61 percent, garáž 53 percent, dielňu 44 percent a krb 29 percent respondentov.
 
4)      V ostatnom sa Slováci držia skôr pri zemi. Napríklad po domácej posilňovni alebo baru podobnému tomu v reštaurácii túži iba 6 percent, po domácom kine 5 percent a po herni či vírivke 4 percentá ľudí. Vnútorný bazén si vysnívalo iba 1 percento ľudí.
 
5)      Ľudia z väčších miest inklinujú k zotrvaniu v meste a naopak ľudia z dedín si predstavujú ako ideálne bývanie na dedine. Jediný ústupok, ktorý chcú v tomto smere urobiť, je presťahovať sa  z centra na okraj mesta. V centre by chcelo zostať bývať len 36 percent ľudí, ktorí ho aktuálne obývajú. Z okraja mesta do centra by sa chcela presťahovať len necelá desatina respondentov.
 panorama Bratislavy
6)      S aktuálnou lokalitou sú najviac spokojní ľudia bývajúci na dedine. Sedem z desiatich, by v rámci predstavy ideálneho bývania vidiek nikdy neopustilo. Zaujímavosťou je, že medzi Slovákmi pribúda počet mizantropov, ktorí túžia žiť na samote.