Strešné škridle sú neodmysliteľnou súčasťou strechy

Kvalitná strecha je základ každej stavby. Hlavnou úlohou strechy je poskytovať ochranu tak stavbe, ako aj jej obyvateľom. Strecha zabraňuje, aby do stavby prenikali slnečné lúče, dážď, vietor či sneh, ale často krát aj rôzne zvuky z okolia. Strecha by sa tiež mala na stavbu hodiť aj z estetickej stránky. Mať krásnu strechu na ktorej budú len kvalitné škridle je základom. Kvalita je najdôležitejšia – dokáže výrazne ovplyvniť to, či na streche nezačnú po určitom čase vznikať chyby. Strecha sa tak môže stať problematickou časťou stavby.

tašky

Novodobé trendy v oblasti škridlí

V minulosti bol výber škridle na strechu veľmi jednoduchý. Prvou krytinou, ktorá sa pri výstavbe stavieb používala, bola slama. Tento prírodný materiál bol však neskôr nahradený drevom. V minulosti sa tiež v určitom období stavali výhradne drevené stavby, ktoré boli z dreva úplne celé. Pred niekoľkými rokmi sa po prvý krát objavil plech, ktorý sa preukázal ako výborný stavebný materiál. Neskôr sa populárnymi začali stávať rôzne typy škridle – od betónovej, po bituménovú, vláknocementovú krytinu až po asfaltové škridle. S rozvojom trhu so stavebnou technikou začínajú prichádzať aj nové trendy. Trendom súčasnosti je v oblasti krytiny inšpirácia z oblasti Stredomoria. Stredomorská krytina je charakteristická najmä pre Grécko, Taliansko alebo Chorvátsko. Nájdeme ju tiež aj v Španielsku. Stredomorská krytina reflektuje to, čo je pre tieto krajiny charakteristické – veľký počet slnečných dní a teplé podnebie. Jej charakteristickou farbou je svetlá. Svetlé farby či melírované dokážu efektívne ochrániť stavbu pred prehrievaním. Svetlé farby sú opakom čiernej farby – čierna farba priťahuje slnečné lúče, vďaka čomu sa domácnosť prehreje veľmi rýchlo. Ak si zvolíte takýto odtieň škridle, vaša strecha bude pôsobiť luxusne. Odtieň takejto krytiny sa hodí v kombinácii so svetlou fasádou – biela, rôzne odtiene svetlej, bledožltá či staroružová. Aj keď je takýto typ krytiny charakteristický pre stredomorské krajiny už po niekoľko stáročí, na našom území sa objavila len pred niekoľkými rokmi. Ak teda chcete vašej streche vniesť nový nádych, určite nad ňou porozmýšľajte.

střecha

Zaujali vás takéto škridle?

Ak momentálne hľadáte inšpiráciu zo sveta strešnej krytiny, navštívte stránku www.krytina.sk, kde nájdete množstvo typov a ukážok, čo všetko je možné so strešnou krytinou predviesť. Na tejto stránke nájdete tiež rady, ako postaviť strechu najlepšie či kontakty na osoby, ktoré vám pri výbere škridle ochotne poradia. Mať dostatok kvalitných informácií z kvalitného zdroja je dôležité, preto sa nemusíte obávať, že by ste ich na tejto stránke nenašli.