Ovocie z prvej ruky

Ponuka
V dnešnej dobe hyper- a supermarketov je sortiment ovocia obrovský a svoje zastúpenie v ňom majú subdodávatelia z celého sveta. Vďaka tomu sú pulty regálov zaplnené prakticky nonstop a pútače či akcie nás lákajú na čerstvé ovocie. Tento fakt však ohrozujú podmienky za akých je toto ovocie dopestované. Chemikálie, postreky, pesticídy, herbicídy, fungicídy… Občas sa v správach vyskytne informácia, že hrozno z jednej krajiny na druhom konci sveta obsahuje nebezpečnú látku alebo v banánoch z druhej krajiny sa objavili pavúky či drogy.

trh

Množstvo obchodov sa však obracia na predaj tovaru s prívlastkom BIO, takže sa situácia pomaly zlepšuje. Na druhej strane máme maloobchodníkov, biopotraviny a domácich záhradkárov, samopestovateľov. Tu za ceny, často o trochu vyššie, však náchadzame takmer vždy to najčerstvejšie ovocie a priamo zo záhrad. Žiadne chemikálie, upravené hnojivá ani konzervačné látky. Trhy sú skvelou možnosťou kde takýto tovar získať. Atmosféra trhov je tiež iná ako v obchode, nádherné čerešne sa kupujú lepšie od usmiatej babky ako od znudeného brigádnika za pokladňou.

borůvky

Dve dôležité obdobia
Je to obdobie leta a obdobie jesene. Práve počas týchto období je vďaka dostatku svetla a tepla a veľkých zberoch najväčší dostatok kvalitného a čerstvého ovocia. Obchody sa môžú oprieť viac o lokálnych dodávateľov a samozrejme, do ekonomiky prispievajú aj obrovské zberné brigády.Leto si tak spájame s osviežujúcou chuťou a tropickým ovocím a jeseň s kvalitnou úrodou a prípravou na zimu, kedy sú ovocné možnosti značne limitované a odkázané na dovoz zo zahraničia.

snídaně

Možnosti
Ovocie to nie je len surový kus, ktorý ošúpeme, umyjeme a zbavíme sa kôstky, to sú nekonečné možnosti prípravy a servírovania. So šľahačkou, so zmrzlinou alebo najlepšie s obidvoma, ovocné šaláty, kompóty, pálenky, omáčky, s ovocím sa dá variť, piecť, grilovať. Možno nie vždy dostaneme ten najkrajší kus, možno nie vždy si môžeme dovoliť nakúpiť bioprodukty, ale vždy máme ovocie po ruke a na vianočné mandarinky a pomaranče z Kuby už môžeme len s úsmevom spomínať.