Procesor- ako vlastne funguje?


Podľa môjho názoru, pokiaľ hľadáme kvalitný počítač, mali by sme sa pozrieť hlavne na výkon procesora a z koľkých jadier sa skladá. Prečo ale zrovna procesor? V následujúcom článku sa Vám to vážení čitatelia pokúsim opísať.
čtvercový procesor
•        Na počítači spustíme niektorý ľubovoľný program. Procesor spracuje 3 základné body-  spracuje dáta, zistí, čo má s dátami spraviť a a následne dá pokyn, kam sa má táto spracovaná úloha zapísať. A takto stále dokola.
•        Bežný procesor CPU potrebuje takzvaný conroller, po slovensky radič.
•        Dôležitou súčasťou procesoru je aj register. Jedná sa v skratke o pracovný priestor, ktorý každý CPU potrebuje.
•        Čím viac inštrukcií musí náš procesor spracovať, tým zložitejší potrebuje controller, čiže radič.
•        Dnešné značky procesorov ako napríklad Intel, takisto aj  AMD, požívajú inštrukčnú súpravú nazývanú x86, ktorá je v podstate kombináciou systému procesorov, ktoré sa používali v 80tich a 90tich rokoch a zároveň kombinuje systém procesorov z dnešnej doby. Je to taká zlatá stredná cesta. Taký kompromis, ktorý sa zaľúbil väčšine použivateľom, aj výrobcom.
•        Prečo zrovna počítačové hry vyžadujú silný procesor? Pretože hry vyžadujú okrem iného, ďalšie špecifické hardvérové jednotky. Ak by sme sa spoliehali len na základnú jednotku AMU, hra by išla hrozne pomaly, možno by sa ani nespustila.
•        Dnešné procesory CPU využívajú pamäť s názvom cache. Pretože ak by sme sa spoliehali len na operačnú pamäť RAM, výkon počítača by bol ozaj pomalý. Preto počítač potrebuje hlavne procesor, pretože pamäť cache je potrebnejšia pre rýchlosť nášho počítača.
procesor pc
•        Pokiaľ v dnešnej dobe kupujete nový počítač a ide Vám hlavne o výkon, pretože potrebujete využívať programy napríklad na tvorbu, alebo chcete hrať moderné počítačové hry, procesor by mal mať výkon minimálne 2,4 Ghz, no ešte rozumnejšia voľba by bola kúpiť počítač s výkonom cez 3GHz, pretože taký Vám poslúži ešte ďalších 10 rokov.