Nič nie je azúrovejšie než more pri Azúrovom pobreží

Tento malý kúsok neopakovateľného raja sa tiahne pri pobreží Baleárskeho mora od Montpellieru až po Nice. Región Provence-Alpes-Côte d‘Azur je nesplneným snom mnohých cestovateľov.

domek
 
V celej oblasti nájdete viac než 7 národných parkov. Či je to však park Verdon pri Moustiers-Sainte Marie s úchvatným kaňonom a nádhernými výhľadmi na jazero Saint Croix alebo park Luberon v rovnomennom pohorí či ohromujúci Camarque známy jazerom Étang de Vaccarés kde hniezdia celé kŕdle ružových plameniakov a na lúkach sa pasú biele camarquézske kone, všade nájdete niečo čo vás ohromí a chytí za srdce.
 
Začnite svoju cestu napríklad v Nice. Na trhu Cours Saley vás pod pruhovanými markízami ohromí pestrofarebný svet pelargónií, fuchsií a dálií zo záhradníctiev a kvetinových škôlok, iba o pár krokov ďalej sa budete môcť poprechádzať uličkami starého mesta a večer keď sa nočný život trochu utíši sa pokocháte pohľadom na svetlá mesta odrážajúce sa v mori z promenády des Anglais.   
 
Iba 30 kilometrov od Nice smerom na juhozápad narazíte na svetoznáme mesto filmových festivalov – Cannes. Je typicky francúzske ničím sa nelíšiace od iných miest na Azúrovom pobreží, rozšafné, bohaté, hlučné, plné nádherných víl obklopených udržiavanými záhradami a rušným nočným životom. Bývať v Cannes sa stalo synonymom bohatstva.
Z mesta dovidíte na súostrovie Lérins skladajúce sa z dvoch ostrovčekov, ktoré rozhodne stoja za návštevu: Île Sainte-Marguerite a Île Saint-Honorat. Ostrov svätej Margaréty je známy väzenskou pevnosťou Fort Royal, v ktorej strávil nekonečné roky svojho života „muž zo železnou maskou“.
 
Ďalšou „perlou“ francúzskej riviéry je mestečko preslávené nenapodobiteľným Luisom de Funés Saint-Tropez. Aj keď sa Saint-Tropez rokmi dosť zmenilo, preplnilo turistami, všetky tie autentické prírodné scenérie z filmu tam nájdete doteraz. Olivové háje, utešené kamenné domčeky postavené v typickom mediteránskom štýle, malebné a chladivé múry stredovekých kláštorov, nekonečné polia s levanduľou.

pobřeží
 
Mesto Marseille sa môže právom hrdiť titulom hlavného mesta regiónu Provence. Marseillská katedrála, pevnosť Saint-Jean, múzeum La Vielle Charité, bazilika Notre Dame de la Garde, palác Longchamp, pevnosť If na rovnomennom ostrove: sú len malými omrvinkami všetkého čo môžete nájsť v tomto jedinečnom prístavnom meste.