Ako sa obliecť na pracovný pohovor


Blíži sa deň nášho pracovného pohovoru do nového zamestnania a pokiaľ máme skutočný záujem o prácu, o ktorú sa zaujímame, chceme sa na pohovor dokonale pripraviť. Okrem verbálneho a neverbálneho prejavu a preukázania našich schopností v tom najlepšom svetle, by sme nemali zabúdať ani na správne oblečenie, ktoré tiež dotvára určitý dojem o nás. Aj keď sa móda a trendy každú sezónu stále menia, čo sa týka pracovných pohovorov, určité zásady zostávajú rovnaké.

dohoda

Základné zásady oblečenia pre ženy
Aj keď oblečenie volíme podľa toho o akú pracovnú pozíciu sa uchádzame, vždy však platí, že oblečenie určené na pracovný pohovor by malo byť slušné, samozrejme čisté, ale najmä nevulgárne. Ak sa uchádzame o kancelárske pracovné pozície, oblečenie by malo byť vždy konzervatívne. Avšak vo všeobecnosti je veľmi vhodné, aj pri iných pracovných pozíciách, aby ženy volili skôr klasické oblečenie než extravagantné módne výstrelky. Vhodné sú nohavicový alebo sukňový kostým alebo jednoducho klasické čierne nohavice a formálny top, prípadne blúzka. Žena si môže tiež obliecť sukňu alebo šaty, avšak treba si dávať pozor na dĺžku sukne, ktorá by mala byť jemne pod kolená a vždy by mali byť k sukni alebo šatom zvolené telové pančuchy.

Obuv by mala byť uzavretá, najlepšie lodičky, ktorými nič nepokazíte. Treba si určite dávať pozor na výstrihy, nikto nehovorí, že výstrih mať nemôžete, ale mal by byť decentný, tak aby ste nepôsobila lacno až vulgárne. Doplnky treba  voliť radšej jemnejšie a neutrálnejšie než extravagantné a príliš preštylizované. Voľby fariem oblečenia je tiež veľmi dôležitá, pridržiavajte sa skôr jemnejších a neutrálnejších tónov, naopak vyhýbajte sa príliš krikľavým farbám, taktiež červenej, ktorú mnohí personalisti považujú za príliš agresívnu farbu, ktorá môže pôsobiť rušivo.

pracovnice

Aj keď môže byť naše oblečenie dokonale zladené, dojem na pracovnom pohovore môžu pokaziť aj neupravené vlasy a nevhodný make up. Čo sa týka vlasov, bezpodmienečne musia byť čisté, s mastnými vlasmi by ste zamestnávateľa určite neokúzlila. Vlasy môžu byť rozpustené, navlnené alebo tiež zopnuté, avšak treba si dávať pozor na prehnane pôsobiace vlasové doplnky ako veľké a nápadné čelenky, gumičky a ozdoby. Čo sa týka make upu, aj tu platí, že treba staviť na decentnosť. Na oči by sa nemali používať príliš výrazné a krikľavé farby, zbytočne veľké nánosy make upu môžu pôsobiť opäť zbytočne vulgárne.