TOP technológie roku 2018

Od roku 2001 každý rok vyberáme zoznam prelomových technológií. Ľudia sa často pýtajú, čo presne znamená „prelom“? Je to rozumná otázka – niektoré z našich výberov ešte nedosiahli široké použitie, zatiaľ čo iné môžu byť na pokraji komerčnej dostupnosti. To, čo naozaj hľadáme, je technológia, či dokonca zbierka technológií, ktorá bude mať hlboký vplyv na naše životy.

tiskárna
 
Pre tento rok nová technika v umelej inteligencii nazývaná GAN dodáva strojom predstavivosť; umelé embryá, napriek niektorým ťaživým etickým obmedzeniam, predefinujú, ako sa dá vytvoriť život a otvárajú výskumné okienko do prvých okamihov ľudského života; a pilotný závod v srdci petrochemického priemyslu v Texase sa pokúša vytvoriť úplne čistú energiu zo zemného plynu – pravdepodobne v blízkej budúcnosti významný zdroj energie. Tieto a zvyšok nášho zoznamu stojí za pozornosť.
 
3-D kovová tlač
Kým 3-D tlač bola populárna po celé desaťročia, zostala z veľkej časti doménou nadšencov a dizajnérov vyrábajúcich jednorazové prototypy. A tlač predmetov s niečím iným ako plastom – najmä kovom – bola drahá a bolestne pomalá.
 
Umelé embryá
V prelome, ktorý znovu definuje, ako sa dá vytvoriť život, embryológovia pracujúci na University of Cambridge vo Veľkej Británii rozmnožili myšie embryá s použitím iba kmeňových buniek. Žiadne vajíčka. Žiadne spermie. Len bunky z iného embrya.
 
Babel-Fish slúchadlá
Jedna osoba má slúchadlá, zatiaľ čo druhá drží telefón. Nositeľ slúchadiel hovorí vo svojom jazyku – predvolená je angličtina – a aplikácia preloží hovor a nahlas ho prehrá v telefóne. Osoba, ktorá drží telefón, odpovie; táto odpoveď sa preloží a prehrá prostredníctvom slúchadiel.

struktura
 
Zemný plyn s nulovým obsahom uhlíka
Svet je pravdepodobne v blízkej budúcnosti závislý na zemnom plyne ako jednom z našich primárnych zdrojov elektriny. Je lacný a ľahko dostupný, teraz predstavuje viac ako 30 percent elektrickej energie USA a 22 percent svetovej elektrickej energie. A hoci je čistejší ako uhlie, je to stále obrovský zdroj emisií uhlíka.