Tetovanie jaziev


Každý má na tetovanie iný názor, ktorý musíme akceptovať. Niekedy, a naozaj mylne, sú ľudia, ktorí sa pýšia tetovaním, pokladaní za kriminálne živly alebo kritizovaní pre vzor, ktorí si zvolili.

krása
 
Je možné tetovať jazvu?
Mnohí si dávajú tetovania z prozaických dôvodov. Jazvy však komplikujú život, esteticky aj emocionálne. Svoje jazvy nechcú ukazovať svetu, sú im nepríjemné pohľady známych a neznámych, chcú sa vyhnúť otázkam, zabudnúť na ich pôvod, nepútať nimi pozornosť.
Priznávam, že ako autorka článku som jednou z ľudí, ktorí zažívali na kúpalisku pocity neistoty a hanby, keď som si musela vyzliecť tričko a odhaliť jazvu na chrbte. Niekto si povie, že som si mohla priplatiť za celé plavky, ktoré by ju správne zahaľovali a problém by bol vyriešený. Možno pre nich. Ale tá jazva sa spolu s odevom nedá večer vyzliecť.
Keď som videla niekoľko zaujímavých fotiek na internete, začala som zvažovať či by bolo vhodné aj na môj typ jazvy.

dívka
 
Nespôsobí tetovanie jazvy komplikácie?
Začala som s prieskumom slovenského trhu…a takmer nič som o tom nenašla. Neostalo mi iné, len nájsť talentovaného, kreatívneho a skúseného umelca, ktorého štýl sa mi páčil a mal výborné referencie okolia. Svoje základné zistenia by som zhrnula nasledovne:
Výsledok tetovania jaziev záleží od pôvodu, veku a veľkosti jazvy, kvality pokožky, od umiestnenia jazvy a životného štýlu. Správne urobené tetovanie nenaruší štruktúru jazvy a nespôsobí zdravotné komplikácie. Všetky postupy sú hygienické, farby netoxické.
Telo tetovania prijíma a reaguje inak. Pri dodržaní všetkých dnešných štandardov môže byť výsledný estetický efekt rôzny. Špičkový tatér si najskôr zistí pôvod jazvy, či ešte mení tvar a farbu, aká je jej konzistencia a dokáže odhadnúť aký výsledok je možné očakávať.

tetování
 
Osobná skúsenosť
Nikdy predtým som neuvažovala o tetovaní a naozaj nie som ten typ, ktorý by si nechal potetovať polovicu tela. Umelca som nechala niekoľko dní predtým vytvoriť rôzne variácie želaného motívu, z ktorých som si vybrala ten, ktorý ma najviac oslovil. Na základe stretnutia a fotografie, boli prispôsobené okrajom a líniám jazvy. Keďže som si želala farebné tetovanie, bolo to jednoduchšie.
Samotné tetovanie prebehlo rýchlejšie ako som očakávala, najviac času zabralo tieňovanie motívu. Bolo menej bolestivé ako som predpokladala.
To najdôležitejšie – výsledok? Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí môjho života! Kvalita môjho života sa zlepšila, je zo mňa šťastná, sebavedomá žena, začudované a znechutené pohľady sú vystriedané záujmom. Odporúčam!