Pracovné rukavice – vyberte si správne

Máte prácu, v ktorej je kvalitné pracovné oblečenie doslova nevyhnutnosťou? V tom prípade by ste si mali overiť, či to, čo nosíte, vás skutočne dokáže ochrániť pred možným rizikom. Bezpečnosť na pracovisku by totiž mala byť na prvom mieste pre každého zamestnávateľa, no i každého z nás. Základom pracovného oblečenia, najmä ak pracujete manuálne, sú pracovné rukavice. Na trhu však existuje hneď niekoľko druhov a nie každé sú vhodné na každý druh práce. Tak sa poďme spoločne pozrieť, ako vybrať to pravé orechové.

pracovní rukavice

Materiál je dôležitý

Pracovné rukavice sú kus pracovného oblečenia, ktorým chránime svoje ruky pri práci. Plnia však aj hygienickú funkciu. Ide hlavne o odvetvia, akým je napríklad potravinársky priemysel, v ktorom je hygiena mimoriadne dôležitá. Z toho jasne vyplýva, že rukavice je možné rozdeliť podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Prvý typom sú textilné vyrobené buď z bavlny, polyesteru alebo iných materiálov. Svoje využitie nájdu hlavne v strojárstve a podobne. Ďalším mimoriadne využívaným typom pracovných rukavíc sú celokožené rukavice, ktoré majú všestranné využitie a dokážu skvele ochrániť. Jednorazové rukavice sú vyrobené z latexu či vinylu. Sú pomerne lacné a svoje využitie nájdu hlavne v potravinárskom priemysle. Na trhu s pracovným oblečením narazíte tiež na kombinované, máčané, terčíkové či napríklad tepluodolné, ktoré využívajú hlavne pracovníci pracujúci s horúcimi predmetmi.

rukavice na práci

Kde všade majú pracovné rukavice svoje opodstatnenie?

Pracovné rukavice sú neodmysliteľnou súčasťou niektorých povolaní. Aj keď sa to nezdá, pracovníkov, ktorí ich ku svojej práci potrebujú, je viac než dosť. Okrem zváračov, strojárov, manipulantov a cestárov ich rozhodne nájdeme napríklad aj u hasičov, policajtov, zdravotníkov, lekárov, kuchárov či veterinárov. Pracovné rukavice však ľudia využívajú aj vo svojom voľnom čase. Niektorí zanietení záhradkári si bez nich prácu v záhrade nevedia predstaviť. Na suchú prácu je možné využiť pokojne aj tie látkové, ktoré vaše ruky ochránia pred špinou. Na mokrú prácu sa zase viac hodia napríklad kožené alebo latexové rukavice. Voda cez ne neprejde a vaše ruky zostanú chránené. Je iba na vás, pre aký druh pracovných rukavíc sa rozhodnete. Nezabudnite však, že aj ich veľkosť by mala byť podstatným faktorom pri výbere. Najlepší výber pracovných rukavíc nájdete na webovej stránke https://www.ardonsk.sk/.