Je vaše heslo skutočne bezpečné?


Všetci to poznáme. Registrujeme sa na novú internetovú stránku a „Vaše heslo je príliš slabé“. Mávneme rukou a potvrdíme registráciu. Takto však zvyšujeme hrozbu toho, že sa niekto dostane do nášho účtu, a teda aj k našim osobným údajom. Čo ale robíme pri vytváraní hesla zle?

hacker

1.      Rovnaké heslo na viaceré účty
Veľa užívateľov používa rovnaké heslá, čo sa síce môže zdať logické, keďže si často nie sme schopní zapamätať priveľké množstvo rôznych hesiel, spolu s tým, ku ktorému účtu ktoré z nich patrí. Lenže ak sa niekomu podarí prelomiť heslo na jednom z vašich účtov, je preňho v tomto prípade veľmi jednoduché dostať sa k iným.

2.      Heslo na základe priľahlých znakov
Pre jednoduché pamätanie si hesla si často užívatelia volia susediace znaky na klávesnici. Veľakrát to bývajú skupiny znakov ako „1234“, „wasd“ alebo „qwert“. Avšak tak, ako sa ľahko dajú zapamätať, tak ľahko sa aj dajú dešifrovať.

3.      Názov známej značky
Pre niekoho nečakané, pre niekoho samozrejmé, ale mnohí ľudia používajú práve názvy populárnych firiem ako svoje heslo. Divili by ste sa, koľkí ľudia používajú „Coca-cola“ alebo „Playboy“ pre autentizáciu na internetových stránkach, a ako rýchlo sa takéto heslo dá uhádnuť.

4.      Názov obľúbeného tímu
Ak ste športovým fanúšikom, je to pravdepodobne jasné z vášho profilu. Vzhľadom na to nemusí byť najrozumnejším výberom hesla názov vášho obľúbeného športového tímu.

instagram

Nepochybujeme o tom, že chýb pri vytváraní hesiel existuje ešte oveľa viac. Treba však brať na vedomie, že spolu s prelomením hesla sa útočník nedostane len k vášmu profilu, vďaka čomu vám môže uškodiť, no dostáva sa aj k vašim osobným údajom, ako je vaše celé meno, adresa bydliska, škola alebo práca, IP adresa a podobne. Jedná sa o citlivé údaje, ktoré môžu byť zneužité, čo je jedným z hlavných dôvodov prečo by sme mali byť pri vytváraní hesla dôslednejší.