Moderná kuchyňa a jej prvky

www.rajah.sk/ako-vyzera-moderna-kuchyna/ tak tieto prvky sa prejavujú najmä na tvare a konštrukcii dvierok, ktorým vládnu rovné línie a geometrická strohosť. Povrch dvierok je hladký a v prípade, že dvierka pozostávajú z viacerých častí, sú na seba vždy kolmé – neopúšťajú pravouhlé tvary.

kuchyně

Skladačka do každého priestoru
Pri zostavovaní kuchýň je dominantná horizontálna línia – kuchynské zostavy disponujú najmä praktickými zásuvkami s plnovýsuvom, ktoré sú absolútne prehľadné a umožňujú jednoduchú manipuláciu.
Myslí sa aj na vertikálne hľadisko kuchyne – aby boli vrchné skrinky plne využiteľné, nie sú zbytočne vysoké, otváranie pomocou výklopných systémov zase umožňuje pripravovať jedlo pohodlne aj pri otvorených dvierkach, vďaka čomu sa prechádza možným nehodám.

Farebné variácie
V kurze sú aktuálne jednofarebné dvierka. Aby kuchyňa nepôsobila strohým dojmom, populárne je použitie farebného akcentu či už vo forme otvoreného regála alebo kontrastujúceho zadného panelu. Čistú líniu dvierok nenarúšajú ani žiadne úchytky, ktoré nahrádza čoraz obľúbenejší push systém. Dvierka pri jeho použití stačí zatlačiť a následne sa otvoria samy. V prípade, že úchytky na dvierkach vo svojej novej kuchyni vyžadujete, je možné zapustiť ich priamo do dvierok, vďaka čomu vytvoria kompaktný a harmonicky pôsobiaci celok.

Ako na osvetlenie kuchyne
Osvetlenie kuchyne je nemenej dôležitou zložkou jej výberu a okrem praktickej úlohy zostavu ako celok aj esteticky dotvára. V prípade minimalisticky poňatých kuchýň je vhodné siahnuť po LED osvetlení. Vďaka svojim minimálnym rozmerom je priam predurčené na zabudovanie do vnútorných priestorov skriniek, podsvietenie soklovej časti, ale aj ako na osvetlenie pracovnej dosky. Nemalým plusom tohto osvetlenia je aj dlhá životnosť a nízka spotreba.

Kuchyňa prepojená s obývacou izbou
V moderne riešených bytoch a domoch sú mimoriadne populárne otvorené denné časti, ktoré prepájajú kuchyňu s jedálňou a obývacou izbou do jedného rozľahlého priestoru. Hranicu medzi kuchyňou a obývacou izbou možno opticky vymedziť štýlovým a zároveň absolútne praktickýmkuchynským ostrovom, ktorý rozširuje pracovnú plochu a dá sa využiť aj na stolovanie. Pri takto riešenej dispozícii je potrebné zohľadniť nielen výber kuchyne, ale aj obývacej izby. Mali by vytvárať harmonický celok bez rušivých momentov.

moderní kuchyně

Ergonómia, čo je to?
Bez ohľadu na veľkosť kuchyne, priestoru v kuchyni nemusí byť nikdy dosť. Aby ste sa pri práci v kuchyni, cítili čo najkomfortnejšie, je nevyhnutné pri jej návrhu zohľadniť zásady ergonómie. Vďaka nim budete mať všetko vždy po ruke a práca v kuchyni nebude utrpením, ale potešením. Každá kuchynská zóna (pracovná, varná či umývacia) má svoje špecifiká, ktorým musí zodpovedať celkový koncept kuchyne. Moderné otočné mechanizmy dokážu napríklad využiť ťažko dostupné rohy.