Kam na výlet – Stovežatá Praha


Ak zvažujete tip na dokonalý výlet, určite si do zápisníka Prahu označte hrubým písmom. Toto starobylé mesto, ktoré ako jedno z mála uniklo veľkým poškodeniam počas hrôz druhej svetovej vojny vás isto očarí neopísateľným labyrintom kamenných uličiek, starými námestiami či nespočetným množstvom kostolov, vďaka ktorým dostala Praha pomenovanie stovežatá.

karlův most

Najvýznamnejšie pamiatky

Karlov most tvorí jednu z najvýznamnejších pamiatok Prahy. Most doposiaľ vydržal už 600 rokov dopravy. S týmto faktom sa viaže aj jedna stará legenda, ktorá tvrdí, že je tomu tak kvôli vajciam pridávaným do malty. Napriek tomu, že most už stojí pekných pár rôčkov, svoje pomenovanie dostal až v roku 1870.
Hora, Kopec či Vrch svätého Vavrinca. To všetko sú historické pomenovanie pre vysoký kopec rozprestierajúci sa v centre Prahy – Petřín. Okolo tohto kopca je sústredených osem parkov, ktoré tvoria zelenú zónu mesta. Sídli tu aj observatórium Milana Rastislava Štefánika a opomenúť nesmieme na Petřínsku vežu – pražskú zmenšenú verziu Eiffelovej veže v Paríži.

hrad

Pražský hrad je najcharakteristickejšou a najvýznamnejšou pamiatkou celej Českej republiky. Už od počiatku bol vďaka svojej veľkoleposti určený pre panovníkov, v súčasnej dobe je oficiálnym sídlom prezidenta. Hrad je z väčšej časti voľne dostupný pre verejnosť, avšak niektoré miestnosti, ako napríklad Španielska sála alebo Rudolfova galéria otvárajú svoje brány len jednu sobotu v roku.

orloj

Staromestské námestie, v češtine slangovým výrazom Staromák je považované za historické centrum mesta. Výrazná je tu socha Jana Husa postavená pri 500. pamiatke od jeho upálenia. Práve na tomto námestí sa nachádza aj slávny Pražský orloj, ktorý sa radí k najlepšie zachovaným stredovekým orlojom. Z tejto kultúrnej pamiatky sa dá poľahky vyčítať presný čas, astronomický cyklus či rôzne vesmírne súvislosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup