Čína ako novodobý hegemón, ktorý postupne dobýva svet


Ako dnes vieme, Čína už nie je tou agreárnou krajinou ako bývala ešte v 70 rokoch dvadsiateho storočia. Napriek ekonomickým ukazovateľom, ktoré už nevykazujú taký prudký rast, ako to bolo 5-7 rokov dozadu, krajina získava stále viac a viac navrch. Ako je všeobecne známe, Čína, predovšetkým svojim počtom obyvateľov dlhé roky vykazovala rast HDP a znovuzrodenie hospodárskeho rastu v 80 rokoch minulého storočia z dôvodu viacerých pozitívnych reforiem. 

pole

Dnes sú to práve nadnárodné koncerny, ktorým sa neustále darí zvyšovať svoje zisky. V súčasnosti, za rok 2017 až 115 čínskych firiem figuruje medzi 500 najbohatšími z celého sveta. Medzi najväčších gigantov zo 115, patrí štátna firma zameraná na obchod s ropou Sinopec a iné energetické, taktiež štátne firmy. Zo súkromných je to spoločnosť zameraná na financie Anbang Insurarance Group, internetový gigant Alibaba, známa aj svojím zakladateľom Jack Ma.
V prípade Číny nie je šokujúce, keď štátne firmy atakujú svetové rebríčky najbohatších firiem, a to z dôvodu monopolného obsadenia tuzemského trhu, na ktorom nakupuje takmer 1,4 miliardy spotrebiteľov. Najzaujímavejšie sú exportné korporácie a tí, ktorí majú podiely v zahraničných firmách.

dolary

V súčasnosti môžeme vidieť obchodné aktivity čínskych podnikateľov ako v Európe, tak aj v Afrike a aj inde vo svete. Napríklad v strednej Európe majú niektorí Čínski investori záujmy v oblasti energetiky, aktuálne aj v USS Steel Košiciach, taktiež vieme o podiele v J&T. Okrem iného, samotná Čína vyvíja aktivity v oblasti voľnejšieho obchodu, čoho dôkazom sú zmluvy o obchode medzi ostatnými krajinami ako sú India, Japonsko, Kórea a pod… Predzvesťou takýchto aktivít môžeme očakávať stále vyšší rast a dominanciu čínskeho kapitálu vo svete.

Za značným úspechom samotnej Číny môže niekoľko faktorov; napríklad vzdelanosť obyvateľov, ktorá stále napreduje, taktiež následne lepšia kvalita života a viac priestoru pre ďalší rozvoj.