Ako bezpečne vyčistiť detskú postieľku

Detská postieľka je hotový raj pre baktérie, roztoče a iné nie najpríjemnejšie organizmy. Teda, neviem, či sú príjemné alebo nie, no bezpečné a zdravé nie sú určite. A v prípade malých detí, to platí tisíckrát násobne viac! Ako udržať detskú postieľku čistú? Myslite na to už pri jej nákupe.

Bábätko v pásikovom oblečení spí s otvorenými ústami

Prečo je práve detská postieľka „špinavá“

Myslím, že je to určte jasné pre všetky mamičky a oteckov, no ak by ste to náhodou nevedeli, tak vám to vysvetlím. Každá posteľ, konkrétne, každý matrac, je špinavý. Je to vlastne veľká huba, ktorá nasáva náš pot. Pot je výbornou ingredienciou pre potvory, ktoré som spomenula v úvode. V detských postieľkach je to horšie preto, lebo sa do matracu občasne vsaje aj moč. No už je skutočne kvalitná kombinácia telesných tekutín. Preto by ste mali hygiene detskej postieľky venovať omnoho viac pozornosti.

Hygienu postieľky môžete ovplyvniť už pri jej kúpe

Dôležité sú najmä detske matrace. ich povrch by mal byť prirodzene antialergický a samozrejme aj snímateľný. Iba tak ho budete vedieť vyprať. Dôležité je aj vnútro matraca, ktoré by malo byť vyrobené z priedušného materiálu, ideálne taktiež antialergického a antibakteriálneho. Druhou vecou je postieľka. Ekológia – neekológia, mala by byť vyrobená z plastu, pretože ten vyčistíte a vydezinfikujete omnoho jednoduchšie.

Dieťa spí na otcovi

Pranie a čistenie – na čo si dať pozor

  • Poťah z matracov perte zásadne s detskými pracími prostriedkami, ešte lepšie, s gélmi.
  • Môžete používať aj ocot a sódu bikarbónu, ktoré majú silné dezinfekčné účinky.
  • Ak sa vášmu bábätku stane nehoda, matrac nechajte okamžite vysušiť a poťah vyperte.
  • Samotnú postieľku pravidelne utierajte od prachu – pozor, bezpečným a šetrným čistiacim prípravkom.
  • Posteľné obliečky a plachtu by ste mali vymieňať každý tretí deň.
  • Deky, periny a vankúše, perte raz za dva týždne, lepšie však raz za týždeň.