Pre aký typ zábradlia sa rozhodneme? Pozrime sa na tieto možnosti

Dôležitým a v podstate veľmi dôležitým doplnkom konštrukcie schodiska je predovšetkým jeho bezpečnostný prvok a tým je zábradlie. Aj to sa však viditeľným spôsobom môže líšiť a ponúkať odlišné kvality na čele s dizajnom, komfortom z chôdze, ale hlavne odolnostnými vlastnosťami a potrebou údržby. Preto asi niet divu, že populárnou voľbou sú zábradlia z bezúdržbového, respektíve veľmi odolného materiálu s dlhou životnosťou, ktorý si pýta len minimálnu údržbu (občasné odstránenie nečistôt). Konkrétne vravíme o materiále, akým je zinok, hliník, sklo a predovšetkým nerez.
zábradlí na schodech
Typ zábradlia z tohto nerezu poskytuje aj estetické vlastnosti a výsledný vizuálny efekt je v mnohých prípadoch skvelý, ale k najväčšej výhode sa radí fakt, že zábradlia z nerezu vydržia cca až 50 rokov a nepýtajú si prakticky žiadnu náročnejšiu údržbu. Preto sú veľmi vhodným doplnkom aj do exteriéru, respektíve na schodisko umiestnené vo vonkajšom priestore, ktoré podlieha náročnejším podmienkam. Ale pochopiteľne sa z dôsledku štýlového dizajnu hodia aj do interiéru.
nerezové zábradlí
Myslím si, že charakteristiku pre nerezove zabradlie sme zhrnuli dostatočne, preto sa skúsme pozrieť aj na ďalšie zaujímavé možnosti.
Hliníkové zábradlieje vhodné hlavne pre využitie v exteriéri (balkón, terasa, lodžie, schody, bazén,..), pričom má nízku hmotnosť a ponúka variabilné možnosti, prakticky tak aj využitie v interiéri a za zmienku stojí aj jeho pomerne nízka cena. Možno by som mal ale predsa pripomenúť fakt, že hliník je žiaľ častým terčom „zberačov kovov“, teda zlodejov.
Sklenené zábradlievás dostane svojim elegantným dizajnom a estetikou, ale cena je pochopiteľne o niečo vyššia, a hodí sa skôr pre použitie v interiéri. Existuje však zaujímavá voľba a to nerezové zábradlia so sklenenou výplňou, ktoré kombinujú odolnosť, kvalitu a zároveň výborné estetické vlastnosti.
Kovové pozinkované zábradliesa nehodí pre interiér a jeho inštalácia je o niečo komplikovanejšia, ako aj prevoz. Kov je ale na druhej strane kvalitný a odolný materiál.