Obuv nie je len moderná, pekná alebo luxusná, ale tiež vhodná a nevhodná


Nevhodná a hlavne nekvalitná obuv môže spôsobiť bolestivé otlaky, zlé držanie klenby a to môže viesť až k znetvoreniu chodidla, ktoré možno potom liečiť iba zásahom chirurga. Zlá a nevhodná obuv spôsobuje aj bolesti celého pohybového aparátu vrátane bolesti hlavy. Na zdravotné problémy vplyvom nesprávneho obutia v dospelosti, si už zarábame v detstve.
boty u ovoce
Ako uvádzajú štatistiky, až tretina detí nastupujúcich do školy má nejakým spôsobom deformované nohy. Mnoho rodičov bohužiaľ výber detského obutia podceňuje a nedbá ani na prevenciu. Popri bolestivosti to môže mat za následok aj trvalé zmeny nôh a chrbtice, ktoré si môžu potom v dospelosti vyžiadať až operačný zákrok.
 bezpečnostní obuv
Najčastejšie príčiny a následky
·        Hlavným a podstatným problémom je, že mnoho rodičov nesleduje pozorne rast chodidiel svojich detí, a tie sa v priebehu jedného roka môžu zmeniť až o tri veľkosti.
·        A práve tieto zmeny v raste a nevhodná, prípadne malá obuv vedie k nesprávnemu vývoju chodidla.
·        Vybočenie palca do vnútra a vytočené malíčky sú dôsledkom nosenia obuvi, v ktorej nezostáva príliš miesta pre prsty, teda topánky malé alebo s úzkou špičkou.
·        Malá obuv na dĺžku môže viesť k vzniku takzvaných kladivkových prstov, naopak príliš úzka obuv tlačí a deformuje prstové kĺby.
·        Správna topánka by mala mať dostatočne priestrannú a guľatú špičku a vnútorná hrana obuvi by mala byť rovná.
 boty pro batole
Ďalšie príčiny nekvalitnej obuvi
·        Podľa obuvníckej asociácie je stále častejším javom vytočenie postavenia pätnej kosti. Prejavuje sa vnútorným vybočením členkov, ktoré je zrejmé predovšetkým pri pohľade zozadu.
·        Na vine vytočeného postavenia pätnej kosti je predovšetkým nevhodná detská obuv pochybnej kvality bez pevného opätku. Ten má za úlohu udržať pätovú časť nohy v správnom postavení.
·        Svoju daň platia aj ženy, ktoré s obľubou nosia topánky na vysokom podpätku. Pre dospelé ženy by sa mala optimálna výška podpätku u obuvi určenej na celodenné nosenie pohybovať do štyroch centimetrov. S podpätkami vyššími ako deväť centimetrov, žena už prenáša váhu z 80% na prednú časť chodidla, čo má za príčinu poruchu klenby, ktorú možno mnohokrát riešiť len operatívnym spôsobom.