LED alebo úsporné svietenie diódami

V súčasnosti sú populárne svetlá, ktoré k žiareniu používajú diódy, čo emitujú svetlo. V takom prípade vravíme o LED svetlách (Light Emitting Diode) a zároveň o oveľa úspornejšej alternatíve ku klasickým starým svetlám. Staré žiarovky sú vlastne už dávno vyradené z trhu a trh dnes dáva šancu predovšetkým úsporným svetlám s ekologickými vlastnosťami.

žiarovky Edison

V spojitosti s led svetlami však aj naďalej vravíme o „osvetlení budúcnosti“, o revolučnej zmene v technológii žiarenia svetla, sú vo všetkých aspektoch nadradenejšie. A áno, majú tendenciu prinášať ešte väčšie úspory energií, než napríklad kompaktné žiarivky či iné konvenčné svetlá. Najznámejšou a najpopulárnejšou výhodou týchto diód sú teda ich efektívne úsporné vlastnosti, no pripisuje sa im napríklad aj dlhšia životnosť a mnohých určite poteší, že ide takisto o vhodné ekologické riešenie.

  • „Ledky“ totiž neobsahujú ortuť, sú recyklovateľné a všeobecne sa menej opotrebúvajú.

Diódy v týchto svetlách vydržia desaťtisíce hodín a ich prevádzka vyžaduje len nízky odber elektrickej energie. V tomto smere sa hodí spomenúť tiež ich vysoká svietivosť pri využití nízkeho vstupného napätia. Svetlá z kategórie LED navyše ponúkajú rôzne farby svetla a farebné alternatívy aj bez nutnosti použitia farebných filtrov.

svetlo, tma

Ponuka z tejto kategória je však univerzálna aj vo výbere samotných svetelných produktov, respektíve rôznych typov, či už sú to žiarovky s rôznymi päticami alebo napríklad aj panely, trubice, RGB pásiky a led reflektor 50w so svojim praktickým využitím na osvetlenie domov, vonkajších priestorov a rôznych exteriérových častí.

V závislosti od toho, koľko takýchto led svetiel používame, je úspornosť a návratnosť peňazí rýchla. Ak sa rozhodneme vybaviť týmito svetlami viac častí v našom interiéri a exteriéri, pravidelná úspora za svietenie bude logicky efektívnejšia.