Dovolenka na Malte


Hlavné mesto Valletta
·         Hlavné maltské mesto je najväčší prírodne vytvorený prístav v Európe.
·         Domy tu tvoria hradby, akoby jednu veľkú pevnosť.
·         Za priaznivého počasia si môžete prejsť prístav na malých bárkach, ktoré kotvia priamo pred Múzeom námorníctva.
·         Aj dnes oceníte v meste dômyselnú prácu architektov, ktorí prispôsobili línie ulíc tak, že prímorský vánok tú vytvára prírodnú klimatizáciu.
 pobřeží na Maltě
Romantická príroda
·         Medzi najkrajšie skaliská, kde sa schádzajú romantici, patrí tá okolo jaskyne Blue Grotto na južnom pobreží Malty.
·         Podľa turistov sa v tunajšej zátoke Dwejra nachádza jedna z najkrajších pláží na svete. Jej monumentom je „Azúrové okno“, ktoré pod hladinou ponúka i raj pre potápačov.
·         Skalisko Fungus Rock, bolo v roku 1993 vyhlásené národnou rezerváciou vďaka vzácnym hubám rastúcim na jeho plošine. Huby boli používané pri hojení rán a pri liečbe rôznych neduhov, podobne ako dnes antibiotiká. Druhým obľúbeným miestom fotografov sú „duny“ pripomínajúce pieskovcový hrad.
 
Architektúra ostrova
·         Malta patrí medzi miesta, kde sa nachádza megalitická architektúra, teda rad vzájomne nesúvisiacich kultúr z obdobia neskorého neolitu, eneolitu a doby bronzovej, kde ležia neolitické chrámy staršie než egyptské pyramídy.
·         Originály artefaktov si môžete   prehliadnuť v Národnom archeologickom múzeu vo.
 
Kostol sv.Jána
·         Najväčším pokladom, ktorý po sebe zanechali Maltézski rytieri, je kostol sv. Jána vo Vallette. Steny sú ozdobené freskami, podlaha je vyložená 369 mramorovými doskami, pod ktorými sú uložené pozostatky rytierov. Najpôsobivejšia časť chrámu je mramorový hlavný oltár, vyzdobený zlatom a drahými kameňmi.
·         Za pozornosť stojí najmä obraz Sťatie Jána Krstiteľa, ktorý ako jediný je podpísaný svojím autorom Caravaggiom.
 skalní formace
Tradícia

·         Na maltských ostrovoch je celkom 370 kostolov. Dá sa teda povedať, že majú obyvatelia na každý deň k dispozícii jeden. Ľudia sú tu hlboko veriaci katolíci. Nemôžu sa rozvádzať, ale môžu žiť len v odluke.