WWW a pirátstvo?


Pripojenie k internetu a hlavne jednoduchý spôsob, kedy sa formou zadania www adresy do prehľadávača rýchlo dostaneme na ľubovoľnú stránku, nám určite prinieslo informovanosť, komunikáciu na diaľku a samozrejme i zábavu. Všetky tieto veci môžeme nájsť na internete prakticky zdarma. Je to pre nás určite výhoda, lenže je to výhoda pre ľudí, ktorí tvoria hudbu, filmy, či videohry a podobné médiá?
mikrofon v ruce
Určite aj oni používajú internet a sledujú, počúvajú, či hrajú veci zdarma. Určite aj oni vlastnili napálené CD a DVD nosiče.  Ale aj tak,…
Dodnes v tom ako spoločnosť nemáme moc jasno. Možno si pamätáme na incident, kedy FBI ukončila činnosť populárnej stránky MEGAUPLOAD. Na jednej strane zasiahla FBI a prevádzkovatelia stránky sa ocitli pred súdom, na druhej strane začali protesty a nespokojnosť bežných občanov, bežných návštevníkov internetu ako Vy či ja.
modrá košile
Prečo vzniká takýto paradox?
Asi ste si už všimli, že FBI zablokovala aj niektoré ďalšie stránky. Niekedy sa využívali stránky ako spomínaný MEGAUPLOAD, z ktorých sme si stiahli zdarma náš obľúbený film, hudbu, hru,.. Nebolo to tak úplne legálne, no nemuseli sme sa báť ani trestu. Médiá sme si iba stiahli a ponechali pre seba, nešírili sme ich ďalej. Takže sa nejednalo o pirátstvo. No ak sme médiá aj šírili, trest nám nehrozil, veď to robí celý svet a prečo by polícia mala obviňovať práve nás? Určite aj zamestnanci FBI a polície v súkromí  vlastnia napálené disky a počúvajú hudbu cez internet. Dnes to má však ešte pohodlnejšiu a praktickejšiu podobu, kedy všetko pozeráme a počúvame online, nemusíme ani sťahovať. Takže opäť vyhrala bezplatná zábava.
Chápeme a aj nás trošku mrzí, že tvorcovia hudby, filmov, či hier dávajú do svojej tvorby čas a námahu, no skrátka svet sa pohol týmto pokročilým tempom, kedy máme na dosah každé multimédium a to zdarma. Už to tak proste je a ako spoločnosti nám to pomohlo a pomáha i naďalej. Tvorcovia sa s tým budú musieť zmieriť a spoliehať sa na výnosy z koncertov, či návštevnosti kín. Videohry sa však ubránili. Všetky dobré a nové tituly sa vyrábajú na herné konzoly a tie prehrávajú zásadne iba originál disky, alebo umožňujú hru kúpiť online.