Vedci objavili kostru otca všetkých dinosaurov a nazvali ju Scotty

Dostal meno Scotty a vedci ho označili za otca všetkých dinosaurov, ktorí kedy žili na tejto zemi. Jeho veľkosť je na pomery všetkých doteraz známych prehistorických jašterov nevídaná a od toho sa odvíja aj jeho pomenovanie – rex rexov, takto ho nadšene predstavil Scott Persons z Albertskej Univerzity v Kanade, šéf vedeckého tímu.

dinosaurus
 
Meno dostal podľa alkoholu
Doteraz známe druhy tyranosaurov sa navzájom líšili veľkosťou, existovali jedince, ktoré boli štíhlejšie, ale aj tie s robustnejšou stavbou tela, a práve medzi tie patrí aj náš Scotty. Boli to paleontológovia práve z tejto univerzity, ktorým sa pred vyše dvadsiatimi rokmi podaril objav kostry Tyranosaura rexa, keď jeho pozostatky našli v Saskatchewan, v kanadskej provincii. Fosílie tohto dinosaura objavili výskumníci v roku 1991 a bol to veľkolepý objav. Tak ho oslávili prípitkom škótskou whisky (po anglicky scotch), a to bol ten moment, ktorý ich inšpiroval, aby objavu dali túto prezývku.

kostra
 

Nezomrel prirodzenou smrťou

Scotty bol naozaj obrovský, jeho hmotnosť dosahovala vyše 8,8 tony a na zemi žil pred 66 miliónmi rokov. Zhromaždiť všetky dnes dostupné informácie o detailoch jeho života trvalo dlhých 10 rokov, celý ten čas sa paleontológovia snažili z pieskovcov vydolovať fosílie tohto tvora. A prinieslo to svoje ovocie, zistili totiž, že Scotty je držiteľom aj iného prvenstva, je najväčším, ale zároveň aj najstarším tyranosaurom ktorý bol doposiaľ objavený. Najmodernejšie výskumné metódy dovoľujú vedcom domnievať sa, že sa dožil asi 30-tich rokov, hoci mohol žiť  oveľa dlhšie. Aj keď mal nepomerne dlhý život, zomrel násilnou smrťou, dokazujú to stopy na fosíliách. S najväčšou pravdepodobnosťou uhynul, keď bojoval s iným tyranosaurom, ktorý ho smrteľne zranil. Našli sa zlomené a poranené rebrá aj čeľusť.
Kostru tohto krásavca pripravujú vedci na to, aby mohol opustiť laboratórium. Chystajú sa ho totiž vystaviť v Royal Saskatchewan Museum v kanadskom meste Regina, aby si aj verejnosť mohla pozrieť ako vyzeral najväčší a najstarší doposiaľ objavený Tyranosaurus rex.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup