Superpočítač na misii vesmírnej stanice


Počítač sa bude používať počas celoročného vysokovýkonného výpočtového experimentu počas svojej doby na obežnej dráhe. Vesmírny počítač sa bude nachádzať v kozmickej lodi SpaceX Dragon, ktorá bola spustená z Kennedyho vesmírneho strediska v polovici augusta. Navrhnutá tak, aby  podporovala počítačové a komunikačné potreby astronautov na misiách na Marse, je táto technológia počas svojho času pozorne sledovaná ISS.

vesmír

Počítač používa počítačové systémy triedy HPE Apollo 40 s vysoko výkonným počítačovým prepojením s operačným systémom Linux.
„Nevykonali sme žiadne hardvérové úpravy týchto komponentov; Namiesto toho sme vytvorili unikátny vodotesný uzáver pre hardvér a vyvinutý účelový systémový softvér na riešenie environmentálnych obmedzení a požiadaviek na spoľahlivosť superpočítačov vo vesmíre, „vysvetľuje Mark Fernandez, americký technologický pracovník spoločnosti SGI na HPE.

Faktory, ktoré by mohli mať vplyv na výpočet počas vesmírnych misií, zahŕňajú nestabilnú elektrickú energiu, nepravidelné chladenie, žiarenie, slnečné lúče, subatomové častice a mikrometeroidy.

Všeobecne povedané, aby NASA schválila počítače pre priestor, musí byť zariadenie robustné  alebo vytvrdené, aby odolalo podmienkam vo vesmíre.
Mars je vzdialený približne 140 miliónov kilometrov od Zeme a astronauti môžu zaznamenať väčšie komunikačné oneskorenia, čím bližšie sa dostanú k Červenej planéte. Môže to trvať až 20 minút, kým sa komunikácia dostane na Zem a ďalších 20 minút na reakcie astronautov.

vesmírná stanice

Dlhodobým cieľom NASA je vyslať misiu s posádkou na Mars v tridsiatich rokoch tohto storočia. Cieľom vesmírneho počítača je zabezpečiť, aby astronauti mali dostatočnú technickú silu a silné komunikačné spojenia, keď nakoniec vycestujú na Mars.
Odhady trvania cesty na Mars sa pohybujú od šiestich mesiacov do roka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup