Príprava na zimu – dreviny

Počas štyroch ročných období sa dreviny a rastliny menia, reagujú dynamicky na rôzne výkyvy počasia. Vegetačné obdobie (cyklus, keď vyklíčia, kvitnú a prinášajú plody) sa neriadia dátumom v kalendári, ale podľa tepla a slnka, preto niekedy vyklíčia, prinesú úrody skôr, inokedy neskôr. Naša starostlivosť by však nemal končiť zberom.

sad
 
Chráňte svoju záhradu pred nechcenými návštevníkmi…
Hlavne pred hlodavcov, ktoré dokážu ťažko vychovaný stromček či rastlinu zničiť rýchlo bez zľutovania. Hlavne kôru drevín. Preto nepreceňujte  obaľovanie kmeňa šikovnou, hlavne flexibilnou drenážnou rúrkou či špirálou z vinutého vinylu. Králiky, poľné myší, a ďalšie iné hlodavce sa ku kôrke nedostanú. Hlavne ak spodok obalov bude zasunutý do pôdy.
 
 
Chráňte záhradu aj pred mrazom
V chladných územiach s nepravidelným výkyvom teplôt sú ovocné stromy výrazne náchylné na praskliny kôry, aj na ďalšie zranenia. Kritické sú zimné obdobie, keď je vonku pomerne teplo, pričom slnko dopadá na kmeň a ohreje sa, o chvíľku sa zamračí a ochladí sa. Praskne kôra kvôli rýchlym teplotným rozdielom. Tieto praskliny kmeňa absorbujú vlhkosť a živiny, a hmyz sa prasklinám veľmi teší – výborné podmienky na prežitie aj na stravovanie. Preto kmeň oblečení do fólie a zníži pravdepodobnosť vzniku tých nechcených prasklín na minimum.
 
Odporúčané je tiež natierať kmene vápenným mliekom. Biela farba odráža slnečné lúče, a tak nedochádza k prehriatiu kôry. Náter zníži ohrievanie o celých päť stupňov.
 
Pôda okolo je rovnako dôležitá
Burina v záhrade nevyzerá dobre. Okolo stromov ich nie je potrebné nechať. Pomôže mulčovanie, nastielanie. Na mulčovanie môžete používať širokú škálu biologických odpadov. V domácnosti alebo na záhrade vznikajú bežne – pokosená tráva, lístie, seno, slama, podrvená kôra, drevná štiepka, kukuričné stonky, vytrhaná burina či surový kompost.

strom
 
Pozor na ovocné listy, ba dokonca zhnité plody.V nich sa totiž darí hmyzu výborne, prežijú zimu a tvoria sa škodlivé plesne.
Preto nenechajte okolo stromov tieto odpady.
 
Prípravy na zimu sú dôležité, no každá rastlina má iné nároky. Avšak tieto rady sú univerzálne, je dobré si preštudovať, aké opatrenia potrebujú dané rastliny v záhrade.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup