Odstránenie starého pňa


Staré nevzhľadné pne v záhrade rozhodne nie sú snom nikoho. Nepôsobia pekne ale ako to je vlastne s ich odstránením? Existuje hneď niekoľko spôsobov. Niektoré z nich sú prácnejšie a iné sú behom na dlhú trať. Poradíme vám, ako na to.
 pařez v lese
Mechanické odstránenie starého pňa zo záhrady či dvora
Najznámejším no zároveň aj najprácnejším spôsobom na odstránenie pňa je jeho mechanické odstránenie. Konkrétne ide o jeho vykopanie zo zeme. Budete na to potrebovať krompáč a určite aj lopatu. Je potrebné počítať s veľkou fyzickou náročnosťou a teda je to práca vhodná výlučne pre chlapa. Bude nutné kopať veľa veľa do hĺbky a to predovšetkým v prípade veľkých a silných koreňov a pňov
 
Chemické odstránenie s použitím liadku
Tu existujú dva spôsoby. Prvým z nich je okysličenie pňa a jeho následné vypálenie. Druhým spôsobom je použitie chemických zmesí a až tak následné vypálenie. V prvom prípade a teda pri okysličení pňa sa do neho navŕtajú približne tri otvory s priemerom približne jeden a pol centimetra. Ich hĺbka by mala byť minimálne desať centimetrov. Do každej tejto pripravenej vyvŕtanej diery nasypte tzv. liadok draselný (prípadne sodný) a po nasypaní tejto látky do otvoru ju uzavrite zátkou. Nechajte túto zmes pôsobiť minimálne po domu trištvrte roka, neskôr odstráňte zátku a do otvoru nalejte naftu. Peň už teraz stačí len zapáliť a nechať jednoducho vyhorieť.
 biologický WC
Chemické odstránenie pňa s využitím zmesi
Pri tejto druhej variante použijete zmes z 9 dielov dvojchrómanu sodného, 3 dielov chloridu meďnatého, 2 dielov octanu mangánatého a z dvoch dielov chloridu mangánatého. Tento pomer by mal zaistiť, že zmes bude dostatočne účinná v celom procese. Použite rovnaký postup aplikácie s vyvŕtaním ako pri predchádzajúcom spôsobe. Drevo nechajte takto tlieť približne jeden rok, potom ho zapáľte a nechajte vyhorieť priamo až do koreňov.
 
Hoci tieto postupy sú mimoriadne časovo náročné, avšak v toho fyzického hľadiska veľmi jednoduché a mal by ho zvládnuť každý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup