Bude medzi Čínou a USA obchodná dohoda?

Existuje rozšírený skepticizmus, že obidve strany môžu do 1. marca dosiahnuť vecnú dohodu. Nedávne obvinenia proti spoločnosti Huawei pridali ku komplikáciám. Na tlačovej konferencii tento týždeň minister financií Steven Mnuchin a hospodársky poradca Bieleho domu Larry Kudlow urobili niekoľko sľubov.
"Dovoľte mi len pripomenúť ľuďom, máme ďalšie 30 dní po tomto, takže moje očakávanie je, že na týchto stretnutiach dosiahneme významný pokrok, ale len by som zdôraznil, že ide o zložité otázky," povedal pán Mnuchin.
Minulý týždeň tajný obchodný tajomník USA Wilbur Ross uviedol, že obidve strany ostali od seba "míle a míle".

mrakodrap

Čínska delegácia bude vedená podpredsedom Liu He, blízkym ekonomickým poradcom pána Xiho a guvernérom centrálnej banky Yi Ganga.
Stretnú sa s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a obchodným poradcom Petra Navarrom z Bieleho domu.
Otázky, ktorým čelia tieto dve krajiny, sú však širšie ako obchodný deficit.
Spojené štáty naliehajú na Čínu, aby urobila zmeny v jej hospodárskych politikách, čo podľa neho nespravodlivo uprednostňuje domáce spoločnosti prostredníctvom dotácií a inej podpory.

Obvinila tiež vládu za podporu krádeže technológie ako súčasť svojej širšej stratégie rozvoja.
Kde stojí teraz obe krajiny?
Tieto pohyby narušili finančné trhy a prispeli k obavám z ekonomického spomalenia v obidvoch krajinách, najmä v Číne.
To prinieslo tlak na dohodu, ale je stále neisté, či obe strany budú schopné prekonať ich rozdiely.

prezident

Medzitým pán Trump, tzv. "Tarifný človek", odmietol predchádzajúci návrh z Pekingu na vyriešenie sporu so zvýšeným nákupom tovaru v USA.
Čína údajne rozšírila ponuku v posledných týždňoch. A niekedy sa pán Trump zdal žartovať, aby ubezpečil verejnosť, že dohoda zostáva na dosah.
Ak obidve strany nedosiahnu dohodu do 1. marca, USA povedali, že zvýši colnú sadzbu z 10% na 25% na čínske tovary v hodnote približne 200 miliárd dolárov.
Pán Trump takisto vyhrážal tarify za dodatočné produkty vo výške 267 miliárd dolárov.